Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi?

Na toksycznych ludzi możesz trafić wszędzie i w każdym momencie swojego życia, czy sobie tego życzysz, czy też nie.

W jaki sposób można rozpoznać toksyczną osobę?

Wszystkie toksyczne osoby mają wspólne cechy, są nieprzyjemni, próżni, trudni w relacjach i ciężko się spędza z nimi czas. Nie będę stronić od dobitnych sformułowań, są to po prostu osoby wredne, a nawet podstępne. Na siłę manifestują swoje racje, nawet wtedy, a może nawet szczególnie wtedy kiedy nie są pytani o zdanie, czy opinię w danym temacie. Swoje opinie wyrażają w sposób niegrzeczny, zaczepny, bezczelny. W ich towarzystwie zaczynamy czuć się wyczerpani, zmęczeni, poddenerwowani. Nawet w większej grupie osób, jedna taka toksyczna osoba potrafi popsuć atmosferę.

Kiedy nauczysz się rozpoznawać w swoim otoczeniu toksyczne osoby, łatwiej będzie Ci od nich stronić. Poniżej kilka cech powtarzających się u osób toksycznych.

 • Są samolubni. Myślą tylko o sobie, rozmawiają tylko o swoich sprawach. Nie obchodzą ich uczucia innych osób, nawet nie próbują ich zrozumieć. Dbają o to jak one się czują, co one chcą robić, co one chcą uzyskać. Często lubią demonstrować to jak kontrolują daną sytuację czy dyskusję.
 • Najzwyczajniej w świecie są nie mili. Toksyczni ludzie mogą być bardzo uroczy, gdyż są interesowni. Jeśli jesteś dla nich użyteczny lub chcą czegoś od ciebie, mogą być mili, nawet sprzyjający. Będą chwalić, komplementować, nadskakiwać. Do czasu kiedy dasz im to czego oczekują, wtedy ich postawa i nastawienie zmieni się o 180 stopni.
 • Zawsze muszą mieć rację. Nie mogą znieść myśli, że mogliby być w błędzie. Ich potrzeba, aby mieć rację zwycięża ze zdrowym rozsądkiem, a nawet przekracza granice społeczne. Będą walczyć do ostatnich sił, używając wszelkich metod i sposobów (często takich poniżej pasa), aby dowieść, że mają rację. Nie biorąc kompletnie pod uwagę cudzego punktu widzenia (częscto zgodnego z rzeczywistością).
 • Kłamią. Aby osiągnąć swój cel zrobią wiele, aby siebie wybielić, postawić w jak najlepszym w ich mniemaniu świetle posuną się do wilu kłamstw, zatajenia prawdy, czy po prostu manipulacji.
 • Zawsze są ofiarą. W związku z tym , ze zawsze mają rację, nigdy nie ponoszą winy za błędy, bo porostu nie są w stanie przyznać się do nich. Zawsze znajdą kogoś, na kogo próbują przerzucić odpowiedzialność za swoje problemy, niepowodzenia.
 • Nie potrafią odpuścić. Negatywne wydarzenia będą rozkładać na czynniki pierwsze, będą angażować w nie wszytskich dookoła i roztrząsać w nieskończoność. Złe rzeczy zdarzają się każdemu z nas, ale toksyczni ludzie po chwili smutku, gniewu czy złości nie przechodzą do porządku dziennego, tylko dalej przeżywają, nadinterpretują, knują, kombinują i angażują.

W jaki sposób można zminimalizować efekt toksycznego oddziaływania toksycznych osób? Co konkretnie zrobić, jeśli masz toksyczną osobę w swoim otoczeniu? Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi? Oto propozycje:

 • Unikaj z nimi kontaktu na tyle, na ile to możliwe, dbając o własną higienę emocjonalną.
 • Ostatnią rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zrównać się do ich poziomu. Toksyczni ludzie oczekują od Ciebie reakcji, w ten sposób wciągają Cię w swoją grę.
 • Musisz znać swoje granice i nie naginać ich pod wpływem nacisku osoby toksycznej.
 • Bądź miły i uczciwy. Postępuj zawsze wg. własnych standardów, niech inni widzą toksycznych ludzi takimi, jakimi są na prawdę, w zderzeniu z Twoim opanowaniem i życzliwością.
 • Panuj nad emocjami.
 • Nie bierz do siebie tego co mówią, pamiętaj że trafniej niż ktokolwiek inny potrafią powiedzieć dokładnie to, co mogłoby Cię zranić. Nie jest to prawdziwa opinia, tylko chęć z ich strony, manipulacji i podkopania Twojej pewności siebie.
 • Jeszcze raz powtórzę tą zasadę, eliminuj ze swojego otoczenia takie osoby. Podejmowanie dyskusji z nimi to walka z wiatrakami.

Wspomnę jeszcze, że czasem ludzie stają się toksyczni pod wpływem ciężkich wydarzeń w życiu, które ich dotknęły. Czasem można spróbować wykazać zrozumienie, cierpliwość, ale nigdy kosztem swojego samopoczucia, czy co ważniejsze zdrowia.

 

 

 • Bardzo cenne rady! Najlepiej rzeczywiście omijać takich szerokim łukiem, a jeżeli się nie da to przynajmniej nie denerwować, bo oto im chodzi :).

 • Maja

  To, co jest trudne w kontaktach z toksycznymi ludźmi to założenie na siebie płaszcza ochronnego, by ich słowa nie dotykały nas w żaden sposób. W końcu ich słowa świadczą o nich, nie o nas, prawda? 🙂

  • KeepCalmMarlena

   Dokładnie! Nie można dać się wciągnąć w tą grę 🙂

 • Wielu takich spotkałam w swoim życiu, i pewnie wielu jeszcze spotkam. Nie można się im poddać, bo będą wiedzieć, że mają nas w swoich sidłach i tak łatwo nie wypuszczą.

 • Jak lubią o nich mówić eksperci to tzw. „energetyczne wampiry”. Wystrzegam się ich jak ognia, ale najsmutniejsze jest to, że wielu ludzi w ogóle nie zauważa, że ma takie osoby w swoim otoczeniu.

 • Relacje z takimi ludźmi potrafią poważnie rujnować życie…Znam takie przypadki niestety…

  • Najważniejsze, aby umieć ich rozpoznać i powiedzieć „NIE” dla takich relacji.