Kolorowanki dla dorosłych

Wiele kontrowersji i zainteresowania wzbudzają wokół siebie kolorowanki dla dorosłych. Obecnie widnieją na top listach większości dużych księgarni jako bestsellery. Ja kolorowanie traktuję przede wszystkim jako hobby, coś co robię z przyjemnością, tylko dla siebie. Jedni skaczą ze spadochronem, podróżują po świecie, inni wędkują, pływają, szydełkują, ja natomiast od zawsze lubiłam zajęcia manualne, a jako dziecko potrafiłam spędzać długie godziny nad kartką papieru z nowymi kredkami. Cieszę się, że przyszła moda na kolorowanie, bo wcześniej wydawało mi się niedorzeczne, aby dorosły człowiek mógł sobie pozwolić na kolorowanie, było to odbierane jako strata czasu, a ta aktywność była zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Mieszkańcy całego świata dali dowód na to, że kolorowanki nie są tylko dla dzieci, wybierając je jako sposób na relaks i odpoczynek.

Jak Kolorowanie wpływa na mózg człowieka?

Kolorowanie aktywuje obszary z obu półkul mózgu,  odpowiedzialną na logikę oraz twórcze myślenie, kreatywność. Gdy używamy logiki, by wybrać kolor dla danego kształtu lub wzoru, używamy analitycznej części mózgu. Z drugiej strony, gdy zdecydujemy się wymieszać i dopasować kolory, możemy aktywować kreatywną cześć mózgu. Kiedy jesteśmy zrelaksowani, zmniejsza się aktywność ciała migdałowatego , które jest bardzo mocno związane z naszymi emocjami. W związku z obniżeniem aktywności tego obszaru mózgu, spada poziom niepokoju, lęku. Można zatem stwierdzić, że kolorowanie zmniejsza napięcie, redukuje stres, jest doskonałą formą relaksu.

keep_calm_marlena

keep_calm_marlena

keep_calm_marlena

keep_calm_marlena

Jakie są korzyści z kolorowania kolorowanek dla dorosłych?

  • Kolorowanie pomaga się zrelaksować oraz redukować stres.
  • Kolorowanie jest jak medytacja. Medytacja pomaga zrelaksować niespokojny umysł. Choć większości ludzi trudno jest medytować, kolorowanki dla dorosłych mogą łatwo pomóc wywoływać ten sam stan medytacyjny. Kolorujac odłączamy się nieco od rzeczywistości, od tego co działo się w ciągu dnia, oraz przestajemy myśleć o tym co jeszcze „wisi” na naszej liście „to do”. Jesteśmy tu i teraz. Jednym słowem ćwiczymy uważność.
  • Kolorowanki pomagają pozbyć się niepokoju, lęku, który towarzyszy wielu dorosłym, wspomagają terapeutycznie, mogą być jedną z form treningu relaksacyjnego. Więcej o tego typu treningach oraz o relaksacji możesz przeczytać TUTAJ.
  • Kolorowanie pozwala wyzwolić kreatywność i twórcze myślenie. Udowodnione jest, że kiedy podejmujemy formy twórczych działań poza pracą, w pracy jesteśmy bardziej wydajni i efektywni.

Kilka miesięcy temu dodałam wpis o KOLOROWANKACH DLA DOROSŁYCH. Teraz moja wiedza na ten temat trochę się poszerzyła. Nabrałam wprawy, próbuję różnych technik. Zakupiłam fajne akwarelowe kredki firmy Mondeluz, które Wam serdecznie polecam.

keep_calm_marlena

Żyjemy w kulturze, która generuje wysoki poziom stresu, dlatego myślę, że ludzie będą nadal szukać nowych sposobów, aby zmniejszyć napięcie, przywrócić dobre samopoczucie i zmniejszyć liczbę czynników stresu czyhających na nasze zdrowie.

Pamiętaj, że nikt nie wie lepiej niż ty, co pomoże Ci się  odstresować i dopasować się do tego miejsca wewnątrz siebie, ważne jest, aby stworzyć tam swoje miejsce.