Thankful, czyli wdzięczność po polsku.

Wczoraj byłem bystry i chciałem zmieniać świat. Dziś jestem mądry, więc zmieniam siebie” – Rumi.

Relacja z samym sobą jest, najważniejszą z życiowych relacji. żeby świat wokół był piękniejszy, zmiana musi najpierw zajść wewnątrz Ciebie.
Zadaj sobie pytanie: Co ja robię dla siebie? Co ja robię dla innych? W jaki sposób dokładam swoją cegiełkę do tego by świat był lepszy?
Małe rzeczy, mogą mieć duży wpływ. Dlatego poruszam temat Wdzięczności. Wdzięczność nie leży w mojej naturze, nad czym bardzo ubolewam, jestem raczej nastawiona do życia oczekująco, wymagająco, dlatego sporo wysiłku kosztuje mnie praktykowanie wdzięczności na co dzień. Poza tym wg. mnie wdzięczność wymaga pokory, co jest dodatkowo trudne.
Do tej pory skupiałam się na tym czego jeszcze nie osiągnełam, na tym co chciałabym mieć, zdobyć, posiadać. Byłam przekonana, że kiedy już to osiągnę, wtedy będę szczęśliwa. I tak te cele się mnożyły, a w miarę jak je osiągałam, czułam, że to nie jest to szczęście, którego bym oczekiwała. Błędne koło.

Historia o dwóch wilkach.

Kiedyś została mi opowiedziana pewna historia o dwóch wilkach:
Stary indiański szaman siedząc przy ognisku, chciał przekazać pewną mądrość kolejnym pokoleniom. Powiedział:
– W każdym z Nas żyją dwa wilki, które toczą ze sobą walkę. Jeden symbolizuje to, co jest w człowieku dobre i szlachetne, czyli radość, pokój, miłość, tolerancję, życzliwoąć, wiarę i nadzieję. Drugi natomiast reprezentuje złość, zazdrość, smutek, żal, chciwość, arogancję, kłamstwo.
Jeden z uczestników zapytał:
– Który wilk wygra tą walkę?
Szaman odpowiedział:
– Ten, którego nakarmisz.

Po co Ci wdzięczność?

Wdzięczność jest Karmą dla tego Dobrego Wilka!
Przeżywanie wdzięczności daje zadowolenie i satysfakcje. Uwalnia od zawiści, zazdrości, ponieważ doceniasz to co masz i dostrzegasz jak wiele dobrego Ciebie w życiu spotyka. Uświadamiasz sobie, ile sam jesteś wart, skoro możesz być wdzięczny za tak wiele rzeczy, sytuacji, relacji, tym samym udowadniasz sobie, na jak wiele zasługujesz. Wdzięczność pomaga skupiać się na pozytywnych aspektach Twojego życia każdego dnia, eliminuje negatywne zdarzenia, przez co uczysz się myśleć pozytywnie, a to przecież jest kluczem do szczęścia.
Nie myl jednak Wdzięczności z Dziękowaniem, bo to dwie różne kwestie. Wdzięczność płynie prosto z serca, wychodzi z Twojego wnętrza i do Twojego wnętrza wraca ze zdwojoną siłą, siłą jaką jest poczucie szczęścia.
Praktykując Wdzięczność, zmieniasz swoje postrzeganie świata, zmieniasz swój tok myślenia, wchodzisz na inne tory. Zapewniam Cię, że ta zmiana to dla Ciebie korzyść. To mała rzecz, która zmienia Twoje życie i ma wpływ na ludzi, którzy Cię otaczają, to jest Twoja mała cegiełka wspierająca budowę lepszego świata.

„Wdzięczność otwiera pełnię życia. Sprawia, że to, co mamy, wystarcza. Zamienia opór w akceptację, chaos w porządek, konfuzję w klarowność. Może zamienić posiłek w ucztę, mieszkanie w dom, obcego w przyjaciela. Wdzięczność nadaje sens przeszłości, przynosi pokój dzisiaj i tworzy wizję jutra.” Melody Beattie.

Jestem wdzięczna, że piszę ten post i mam swojego bloga, jestem wdzięczna, że mogę swobodnie wyrażać tu, to co czuję i myślę, jestem wdzięczna, za to że mogę pić kawę o pieknym aromacie, w mojej ulubionej filiżance, jestem wdzięczna za piękne tulipany w środku zimy, które stoją w wazonie już 5 dzień i wyglądają nadal, jakby były dopiero co ścięte.
Jestem wdzięczna, że jeseś tu i czytasz ten post.
  • Aga

    Historię o dwóch wilkach poznałam niedawno na innym blogu, zapadła mi w pamięć 🙂